Dergi Yazıları

Instyle Home – Ocak 2017

Mistik masallar diyarı FAS

Tarihi boyunca farklı kültürlere, medeniyetlere ve dinlere ev sahipliği yapmış Kuzey Afrika ülkesi Fas, kendine özgü mistik tarzı ve mimarisi ile dikkat çekiyor. Endülüs kültür mirasının da ektisiyle mimarisi, köklü bir geçmişe sahip rafine zevkleri gözler önüne seriyor.
Dekorasyonda ise enerjik ve zengin tasarım öğelerini yüzyıllardır sentezleyen Fas tarzı, zengin bir kültürüde simgeliyor.
Fas denildiğinde akla gelen ilk şehir Marakeş, Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” demek. Kuzey Afrika’nın en dikkat çekici şehirlerinden Marakeş’te geleneksel mimari detaylar, yapıların tümünde dikkat çekiyor. Geniş ve işlemeli kapılar, görkemli kemerler, egzotik bitkilerle donatılmış iç avlular, girift geometrik desenli çiniler, bakır fenerler, zengin tavan detayları ve oyma işçiliğin bütün hünerlerinin sergilendiği iç dekorasyon bu tarzın etkisini ortaya koyar.

Yaşam alanlarınızda mistik ve sıra dışı bir atmosfer arayışındaysanız Otantik Fas tarzı iyi bir alternatif olabilir. İşte size ipuçları;

• Parlak çekici renklerin bir arada kullanılması özellikle turuncu, turkuaz, kırmızı, pembe, mor, mavi ve yoğun sarı tonları bir arada kullanın.
• Eski bir şömine, bakır tepsi ve fenerler, doğu tarzı el dokuma halı ve kilimler, tablolar, nargile ve özenle seçilmiş girift geometrik çiniler, büyük aynalar, Fas tarzı tabak ve dekoratif objeler tercih edin.
• Mekanları doğal yeşillik katan egzotik bitkiler, antik görünümlü büyük toprak saksılar, seramik küpler ve hasır örgü sepetlerin içlerine konacak farklı tarzlarda çiçeklerle donatın.
• Banyolar için mavi çinili lavabolar, rustik armatürler, kontrast renkli yer ve duvar çinileri ve safran renkli duvar boyası stili pekiştirecektir.
• Yatak odasında kobalt mavisi, gelincik kırmızısı veya safran tonlarında kontrast renkli yatak örtüleri, ipek yastıklar, komodin üzerinde işlemeli fener aydınlatmalar işe yarayacaktır.

You Might Also Like...

1 Comment

  • Reply
    baran
    28 Şubat 2017 at 13:59

    yazılarınızı ilgi ile okuyup, yenilerini sabırsızlıkla bekliyorum. 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: