Dergi Yazıları

Instyle Home – Şubat 2017


ROMANTİK İSVİÇRE DAĞ EVİ STİLİ

Dünyaca ünlü kayak merkezlerinin olduğu, 4 resmi dilin konuşulduğu, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan; İsviçre topraklarının %60’ını Alp Dağları oluşturmaktadır. İsviçre Alpleri’nin dağ köyleri, yamaçları ve vadileri, farklı mimari nitelik taşıyan yapıları el değmemiş doğayla birlikte misafir etmektedir.
Dağ evi binalarının yapısal olarak en büyük özellikleri çevresindeki doğal güzelliğe uyum sağlayacak malzemelerle ve çetin iklim koşullarına uygun tekniklerle inşa edilmiş olmasıdır. Taş ve ahşap malzemelerin bir arada kullanıldığı bu yapılar hem davetkar mimarileri, hem de sıcak iç mimari tasarımlarıyla romantik dağ evi konseptini öne çıkarmaktadır.
Bölgenin geleneksel mimarisine uygun tasarlanan yapılarda doğal gün ışığından en üst seviyede yararlanmak ve panoramik dağ manzarasını iç mekana taşımak için geniş pencere açıklıkları tercih edilmektedir. Dış mekanda uçsuz bucaksız dağlardan ve eşsiz doğal güzelliklerden oluşan bu sahne, evin iç mekanlarına göz alıcı bir dekorasyon etkisi katmakta ve insanı ayrılmak istemeyeceği doğanın parçası olmaya çağırmaktadır.
Şehrin içindeki evinizin dekorasyonunda romantik, sıcacık ve huzurlu bir dağ evi atmosferi yaratmak istiyorsanız işte size ipuçları;

• Doğal taş duvar kaplamaları uygulaması, rustik ve doğal bir ortam yaratması sebebiyle mekanın dekorasyonuna sıcak bir dokunuş katacaktır.
• Doğal ahşap malzemelerin, özellikle zemin ve tavan kaplamalarında tercih edilmesi önemli, ahşap mobilyalarda seçilecek kütük görünümlü, ham ahşap veya eskitme tekniği kullanılarak yapılmış ürünler konsepti tamamlayacaktır.
• Bu tarz dekorasyonda şömine genellikle odak noktası görevi görür. Isınma ihtiyacını karşılamasının yanı sıra dekoratif etki olarak da vazgeçilmez bir öğedir.
• Kanepe, koltuk gibi döşemeli ürünlerde seçilecek deri ve kumaşlar için, bej, vizon, kahve ve terracotta gibi doğadan gelen renk tonları kullanımı konsepti destekleyecektir.
• Dağ evi konseptini tamamlayacak dekoratif aksesuarlar; suni kürk kanepe şalı ve minderler, ekose desenli veya el örgüsü örtü ve kırlentler, keten perdeler, zeminde etnik desenli halılar, kilimler veya suni postlar, rustik tarzda seçilmiş aydınlatmalar, geyik figürlü dekoratif objeler, ahşap şamdanlar, kurutulmuş çiçekler ter

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: