Dergi Yazıları

Dünya İnşaat – Nisan 2017

Sia Moore, Türkiye’deki çalışmalarına hız veriyor.

Uzun yıllar özellikle Orta Doğu ülkeleri ve Türki cumhuriyetlerde birçok lüks konut ve otel projelerine imza atan Sia Moore Mimarlık Dekorasyon; dünya genelinde farklı disiplinlerle çalışan, merkez ofisi İstanbul da bulunan, tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulama şirketi olup, çok sayıda üst düzey şirketlere ve özel kişilere hizmet vererek, anahtar teslim büyük projelere imza attı.

Sia Moore kurucusu Mimar Banu Altay, “Tasarımlarımızda sıradanlığın dışında kalarak her projemiz ile kendimizi yenileyerek bir üst seviyeye geçiyoruz. Uzun yıllar yurtdışı projelerde üst düzey makamlara ve protokole hizmet vererek edindiğimiz bilgi ve birikimi kendi ülkemizdeki projelere aktarmak istiyoruz. “ dedi,
Altay, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

– Kendinizden ve Sia Moore’dan kısaca söz eder misiniz?
ALTAY: 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrası farklı sektörlerde çalışarak edindiğim mesleki bilgi birikimiyle 2009’da Sia Moore Mimarlık Dekorasyon firmasını kurdum. Amacım Sia Moore’u bir dünya markası haline getirmekti. Yurtdışı projelerimiz ile büyük ölçüde markamızın dünya çapında bilinirliliğini sağladık. Ayrıca ülkemizdeki tasarım ve üretimin kalitesine olan inancımızla dünyanın her yerinde “Made in Turkey” ve Sia Moore imzasını vurgulamak hedefimiz oldu. Kısa sürede marka olarak başarımızı ödüllerle taçlandırdık. Bu ödüller arasında;
“2016 Le Fonti Iair Awards – Sia & Moore – Company of the year for Leadership Interior Design “
“2015 Luxury Lifestyle Awards – National Brand” ve
“2015 Menaa Awards – Banu Altay – Best Business Leaders Award “ yer alıyor.

– Yurt dışında gerçekleştirdiğiniz projelerinizden bahseder misiniz?
ALTAY: İlk projemiz yurtdışı projemiz Libya’da dönemin liderine ait 12 villanın mimari ve iç mimari tasarım ve projelendirme işleri idi. Bunu Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’ta üst düzey şirketler ve devlet makamlarına yapılan mimari ve dekorasyon projeleri takip etti. Orta Doğu’da ise Dubai, Abu Dhabi ve Doha’da yer aldığımız projeler bu bölgede şirket kurma ihtiyacını doğurdu. 2012 yılında Doha/Katar’da kurduğumuz firmamız ile bölgede birçok projeyi başarıyla tamamladık. Özellikle Emirliğe ait çok sayıda saray, malikane ve majlis projeleri başta olmak üzere 2017 yılında hizmete girecek Mondrian Doha Hotel zincirinde alt yüklenici olarak yer aldık. Bu projelerle gerçekleştirdiğimiz ihracatlar ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ‘Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’ 2015 yılı araştırmasında 267’nci sırada yer aldık.

Ayrıca; yurtdışı tasarımını yaptığımız projelerimizden bazıları ile kazandığımız ödüller oldu.
Erbil Ofis projemiz, “2014 – 2015 Arabian Property Awards – Hewa Office Building in Arbil – Best Office Interior Arabia” ve “International Property Awards – Hewa Office in Arbil – Best International Office Interior “ ödüllerini alırken,
Süleymaniye Villa projemiz, “2016 – 2017 Arabian Property Awards – Suleymaniyah Private Residence in Iraq – Best Interior Design Private Residence “ ödülünü kazandı.

– Devam eden projeleriniz neler?
ALTAY: Kuzey Irak, Süleymaniye ve Erbil’de devam eden malikane projelerimiz var. Yine Mondrian Hotel zincirinin Dubai projesi için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca yeni ofisimizin dekorasyon ve uygulama işleri devam etmekte olup, Temmuz 2017 itibariyle Bağdat Caddesi’ndeki yeni adresimizde genişleyen kadromuz ile hizmet vermeye devam edeceğiz.

– Türkiye’deki projelerinizden örnek verebilir misiniz?
ALTAY: Devam eden yurtdışı projelerimizin yanında Türkiye’de de başarılı projeler tamamladık. Tasarım ve uygulamasını yaptığımız İstanbul’daki projelerimizden bazıları ile uluslararası ödüller kazandık.
Bosphorus Yalı projemiz 2013 – 2014 European Property Awards – Bosphorus Yalı in Istanbul – Highly Commended Interior Design Private Residence Turkey ödülünü;
Bosphorus Loft projemiz 2015 – 2016 European Property Awards – Bosphorus Loft in Istanbul – Highly Commended Interior Design Apartment Turkey ödülünü kazandı.

– Önümüzdeki dönemler için yatırım ve ön görüleriniz nedir?
ALTAY: Önümüzdeki yıllarda kendi ülkemizde de başarılı projelere imza atmak istiyoruz. Özellikle devlet büyüklerimizin hizmetinde olacak özel konutlar, sosyal mekanlar, diğer ülke devlet yetkililerin ağırlanacağı misafirhaneler, tarihi eser statüsünde yer alan özel köşk ve konaklar, gibi farklı projelerde yer almak istiyoruz. Mekanların bulunduğu makamı temsil ettiğine inanıyor ve uzmanlığımızı ülkemizdeki farklı projelerde göstermeyi planlıyoruz.

– Mimari açıdan Orta Doğu ülkeleri projelerinden sonra Türkiye’de zorlanacağınızı düşünüyor musunuz?
ALTAY: Mimari ve tasarım kullanıcıya göre şekillenen bir kavram olduğundan bölgeler belirleyici olmayıp, kullanıcı ile mimarın uyumu esastır. Dolayısıyla projenin ihtiyaçları maksimum düzeyde karşılaması bizim için önemlidir. Türkiye’deki projelerde yer almak bizi zorlamak değil aksine mutlu eder. Aslına bakacak olursak yurtiçi veya yurtdışı, tüm projelerimiz bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Sadece bizim değil diğer Türk mimarlarının da yurtdışında başarılı projelerde yer almasını destekliyor, ülkemiz adına sevindirici bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: