Dergi Yazıları

Home Art – Haziran 2017

Dikkat yine taşınıyoruz!

Onlar ‘tebdil-i mekanda ferahlık vardır’ sözünün peşinden gidenler. Eşya toplamaya, sık sık ev değiştirmeye hiç üşenmeyen, tam tersi yeni mekanın enerjisi ile beslenenler. İşin üstadlarına taşınma konusundaki önerilerini sorduk.

MİMAR BANU ALTAY / Sia & Moore Mimarlık
“Taşınmak benim için doğal bir ritüel. Bir sebeple karar vermem gerekmiyor; taşınmanın düşüncesi bile beni mutlu ediyor çünkü hayatımda hareketi seviyorum. Her yeni mekanın verdiği enerji farklı, durağan olmak beni sıkıyor. Ama her taşınma öncesi kendime farklı bahaneler üretiyorum tabii.”

Sık taşınır mısınız? En son taşınmanızdan bahseder misiniz?
• Evet hemen hemen her sene taşınma aktivitemiz olur. Değiştirdiğim ev sayısını hatırlamıyorum bile. Son ev taşımamız geçen seneydi, şimdi de gündemde Alaçatı yazlık ev ve ofis taşıma faaliyetimiz var.
Taşınırken bir program yapıyor musunuz? Önerileriniz veya kendinize göre taktikleriniz var mı?
• Taşınma işinde program yapılması gereken tek konu iyi bir nakliye ekibinin bulunması, gerisi çok kolay. Taşınacak olanlara önerim paketleme işinin gruplama şeklinde yapılması, hızlıca gelişigüzel hazırlanan paketler, yeni eve yerleştirmek için açıldığında daha büyük bir zaman kaybına sebep oluyor. Onun için acele etmeden evinizdeki oda ve dolap düzeninize göre koliler hazırlamanız kesinlikle işinizi yarı yarıya kolaylaştıracaktır.
Ev/ofis taşırken ilk etapta yapılması gereken veya yapılmaması gerekenler nedir?
• İlk etapta taşınma olayını fazla büyütmemek gerekiyor, sakin ve düzenli yapılan hazırlık, sonrasında rahat bir yerleşme sağlıyor. Paketleyelim gitsin, nasıl olsa yerleştiririz düşüncesi en kötü tuzak, çünkü en büyük vakti mutfak eşyaları ve aksesuarların yerleşimi alıyor. Ufak eşyalar mutlaka gruplanarak paketlenmeli ve koli üzerinde notlar alınmalı. Mobilyalar için taşınma öncesi kesinlikle yeni yerden ölçü alınarak kağıt üzerinde yerleşim planlaması yapılmalı ki eşyalar direkt yerine yerleşsin.
Taşınmak sizin için ne ifade ediyor?
• Taşınmak bana yenilenme enerjisi ve mutluluk veriyor. Yeni mekanlar hep heyecan verici başlangıçlar getiriyor hayatımıza. Arada enerji tutmayan evler de oldu tabii ama genelde olumlu enerjiler aldık. Taşınmayı düşünenlere veya taşınmak zorunda olanlara önerim konuyu eziyet değil eğlenceli bir aktivite olarak görmeleri; Dalai Lama’nın dediği gibi; “ Düşüncelerine dikkat et çünkü onlar söz olur. Sözlerine dikkat et çünkü onlar davranış olur. Davranışlarına dikkat et alışkanlık olur. Alışkanlıklarına dikkat et senin karakterini oluşturur. Karakterine dikkat et çünkü o senin kaderini oluşturur. Kaderine dikkat et çünkü o senin yaşantın olur.”

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: