Dergi Yazıları

Instyle Home – Haziran 2017

AKDENİZ TARZI MİMARİ ve DEKORASYON STİLİ

Saflığın simgesi beyaz ile serinliğin ve huzurun simgesi mavi tonlarının öncülük ettiği Akdeniz tarzı mimari ve dekorasyon bu ay ki konumuz.
Akdeniz sahillerinde bulunan mimari yapılarda, iç mekanlarda, kıyafet ve takılarda sık kullanılan çivit ve kobalt maviler aslında bir amaca hizmet ediyorlar. Bu coğrafyada yer alan akrep ve çiyanların bilinen en zehirli türünün rengi “çiyan mavisi” dir. Akdeniz evlerinde pencere ve kapıların bu renge boyanmasının mimari bir seçim değil, aslında korunma amaçlı bir önlem olduğunu biliyor muydunuz? İnanışa göre çevredeki zehirli hayvanlar kendileriyle aynı renk boyanan büyük objelerden korktuğundan, uzaklaşmalarını sağlamak için kullanılan mavi renk, sonrasında Akdeniz tarzının karakterini oluşturmuştur.
Tatil havasını, yazın huzur ve keyfini evinizde hissetmek için ufak dokunuşlar yapmak isterseniz işte size ipuçları ;
• Hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda görülen taş duvarlar en popüler Akdeniz tarzı dekorasyon unsurlarından biridir.
• Sokaklarda merdivenleri ve yapıların duvarlarını süsleyen seramik, toprak saksılar ve içlerine yerleştirilen renkli çiçekli bitkiler sık sık karşılaşacağınız detaylardandır.
• Sıvalı duvarlar, beyaz sıva, kireç badanalar ve püskürtme dokulu duvar yüzeyleri evinize Akdeniz havasını getirecektir, her zaman kullanılan saten alçı uygulamaları, bu tarz için uygun bir seçim olmayacaktır.
• Az ve öz mobilyalar, hasır kilim ve dekoratif objeler, keten beyaz kanepeler, mavi kombinli yastıklar, bürümcük kumaşlı perdeler tarzın vazgeçilmezleridir.
• Desenli yer karoları, mavi – beyaz tonlarında karo çiniler, çakıl taşlarıyla kaplı zeminler mobilyalar için harika bir fon oluşturacaktır.
• Beyaz ferforje mobilyalar da sıklıkla tercih edilir, özellikle yatak odalarında seçilecek ferforje karyola ve beyaz tüllerden oluşan cibinlikler Akdeniz esintisini odalarınıza taşıyacaktır.
• Mekanlarınızı zenginleştirmek için çanak, testi gibi antik bronz tonlarında otantik aksesuarlar, ham ahşap objeleri deniz kenarından toplayacağınız deniz kabukları, çakıl taşları ile harmanlayarak kendinize özel dekorlar yaratabilirsiniz.

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: