Dergi Yazıları

Aysha – Nisan 2018

Doğayla Uyanan Evler

Baharın gelmesiyle birlikte yenilenen doğa, bizlerin de iç dünyasını hareketlendirmeye başladı. Bu hareketlenme sadece iç dünyamızda değil etrafımıza da yansıyor elbette ki. Dolabımız, kendimiz, evimizin dekorasyonu… Her şey doğanın değişimiyle farklılaşmaya başladı bile. Peki doğayla birlikte filizlenen bu değişim bu sene dekorasyona nasıl yansıyacak?

BAHAR EKİNOKSUNU EVLERE YANSITMA MÜMKÜN

Bahar ekinoksunun gelişi, doğanın hareketlenmesi ile gece ve gündüz uzunluğunun eşitlenmesi her coğrafyada kutlama sebebidir. Türk kültüründe “Hıdrellez” baharla birlikte vücut bulan taze hayatın simgesidir. Yaşama bağlılığının uyanışı, doğaya açılışın bayramıdır. Japon kültüründe “Sakura Festivali” kiraz ağaçlarının çiçeklenerek baharı büyülü bir görsel şölenle karşılaması ve bu dönemin hayata yeni bir başlangıç olarak kutlanmasını simgeler.
Hint kültüründe “Holifest” Hindistan halkının doğa ananın uyanışını, barış, mutluluk, huzur dilekleriyle baharın gelişini kutladığı geleneksel olarak kutlanan rengarenk bir festivaldir.
Dünyanın kutladığı bu harika bahar ekinoksunu evlerimizde de yansıtmak mümkün. Ufak da olsa kendimize yaşam sevinci yaratabilmek ve bulunduğumuz mekanları güzelleştirmek elimizde. İşte size 2018 bahar dekorasyon trendleri ve ipuçları:

PASTEL RENKLER
Gelato renk paletindeki pastel tonları kendi zevkinize uyacak şekilde eşleştirebilir, duvarlarınızı cesurca farklı renklere boyayabilirsiniz. Dinginlik veren bu soft renkler mobilya ve aksesuarlarınızla hayat bulup mekanınızın enerjisini yükseltecektir.
GEOMETRİK DESENLER
Geçen yıl geometrik desenleri genel olarak ev tekstili, yastık ve halı tasarımlarında gördük. Bu yıl ise geometriyi sanat eseri niteliğindeki duvar kağıdı tasarımlarında ve üç boyutlu seramikler gibi farklı yüzeylerde de sıklıkla göreceğiz.
INDIGO MAVİSİ
Pastel tonlarına karşı bir panzehir olan başka bir renk trendi indigo mavisi. Bu renk genel itibari ile güçlü bir ifade yeteneğine sahip olduğundan hangi renk ve kombinlerle birlikte kullanıldığı çok önemli. Beyaz etnik motiflerle süslenmiş ahşap ayaklı indigo bir berjer, beyaz keten yastıklar, hasır kilim ve aksesuarlar, çini vazolar bahar için önerilecek kombinasyonlardandır.
IŞILTI ALTIN METALLER
Geçtiğimiz yıllarda başlayan metalik trend yerini bu yıl altın yüzeylere bıraktı. Pirinç, bakır gibi altın tonları metalik renk paletinin en sofistike ve organik olanıdır. Gümüşten daha yumuşak, zarafet dolu altın detaylar sarkıt lambalarda, ayna çerçevelerinde, kapı kolları ve mobilya kulplarında karşımıza çıkıyor.
YEŞİL BİTKİLER VE TROPİK YAPRAKLAR
Pantone tarafından geçtiğimiz yılın rengi seçilen yeşil, her yıl olduğu gibi bu yıl da hala güçlü etkisini koruyor. Büyük yapraklı yeşil bitkiler ve tropik desenli baskılar enerji verici etkileriyle mekanları zenginleştirmeye ve yaza hazırlamaya devam edecek.

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: