Dergi Yazıları

Harper’s Bazaar – Mayıs 2018

ÖDÜL AVCISI

St.Petersburg’dan Abu Dabi’ye dünya çapında projeleri ve uluslararası ödülleriyle radarımıza giren Sia Moore Mimarlık şirketinin Kurucu Ortağı Banu Altay’a soracaklarımız vardı.

Stevie Awards For Women in Business 2017’de Yılın Kadın Girişimcisi ödülünü kazandınız. Bekliyor muydunuz?
170 kişinin başvurduğu kategoride bir Türk kadını olarak ödül almak gurur vericiydi. Global iş dünyasındaki kadınerkek eşitsizliği, bu tarz törenler ve ödüllerle yavaşça ortadan kalkıyor. Türkiye’nin uluslararası alanda sesini duyuran, fark yaratan, işiyle ön plana çıkan kadın girişimcilerin yetişmesi ülkemizin geleceğine yapılan en büyük yatırımlardan. Türk kadınının dünyadaki her başarısı, Türkiye algısı ve prestiji adına ülkemizin hanesine yazılan artı bir puan. Ödülün kazanılması ile ilgili haberi aldığımda Abu Dhabi’de bir proje sunumundaydık. Hem motive edici hem de sunumumuza artı değer katan bir an oldu.

Mesleki anlamda henüz gerçekleştirmediğiniz bir idealiniz var mı?
Kariyerim süresince hayalimdeki birçok projeyi yurtdışında gerçekleştirme fırsatı buldum. Ama tahmin edersiniz ki, hayallerin ve yeni hedeflerin limiti yok. Bu aşamadan sonra Türkiye’de ikonik projeler üretmek ve aynı süreçte ABD pazarında işler yapmak gibi hedeflerimiz var.

Riyad, Erbil, St. Petersburg gibi pek çok lokasyonda projeleriniz var. Vaktinizin büyük kısmı seyahatlerde geçiyor olmalı, zorlayıcı bir rutin mi?
Seyahat hayatımızın bir parçası. Bir plaza çalışanı için toplantılar neyse, bizim için seyahat etmek de bir o kadar sıradan. Tabii ki yorucu ve zaman alıcı ama bir o kadar da kültürel anlamda besleyici. Yaratıcılık adına kültürel beslenme ve deneyim çok önemli. Pratik bir bavul, ek besin takviyeleri, ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve değişken mevsim şartlarına uygun, kalacağım gün sayısına odaklı minimum kıyafet benim için rahat bir seyahatin anahtarı.

Sektörünüzde kadın olmak ne demek?
Kadın olmak, hayatın b i r ç o k a l a n ı n d a olduğu gibi girişimcilik alanında da zor bir durum. Sektörel olarak ise her şeye rağmen kadınlarımızın büyük bir gelişim ve ivmelenme sağladığını görüyorum. Türk kadınının genetik kodları sektörümüzde olmaya bence çok uygun. Yaratıcılık, dayanıklılık ve olaylara farklı açılardan bakabilmek yaradılışımızda var.

Yaratım sürecinde en çok neler size ilham verir?
İlhamın kaynağı hayatımda dönem dönem değişir. Eğer projemiz kişiye özelse, o kişinin hayatı, mesleği ve yaşamındaki renkler bana ilham verir. Coğrafya özelinde uluslararasına hitap eden bir iş yapıyorsak, o bölgenin tarihini, doğasını ve yaşam kültürünü eserlerimize aktarma heyecanı duyarım. Genel olarak ise yurtdışındaki şehirleri dolaşırken, yeni bir kitap okurken veya film izlerken, her zaman kendime ve mesleğime buralardan neler katabilirim gözüyle bakmışımdır.

2018’in mimari ve dekorasyon trendleri neler?
Bu yıl huzur veren mekanların sıcaklığı ve spiritüellik ön planda. Yaşam tarzına göre renk eğilimleri ve farklı atmosferler oluşturacak kombinasyonlar tercih edilecek. Özellikle mavi ve yeşilin, hardal sarısı ile siyahın, bakır ve pirinç malzemelerin uyumu göz kamaştırıcı mekanlar yaratabilir. Bunlara bağlı kalmaksızın, zamansız mekanlar yaratmak ve her dönem ışıldayacak atmosferi sunmak bizim genel hedefimiz.

Kendi stilinizi nasıl tanımlarsınız?
Kişisel tarzımı sade ve şık olarak tanımlayabilirim. Gösterişten uzak kıyafetleri tercih ediyorum. Çok sevdiğim toprak ve bej tonları, acı kahve ve her durumda kurtarıcı siyah tercihim. Renk, kumaş ve dokuların uyumu, yaptığım tüm kombinasyonlarda dikkat ettiğim detaylar arasında.

You Might Also Like...

1 Comment

  • Reply
    mrtrclb
    27 Kasım 2018 at 19:46

    Tebrik ederim, başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: