Genel Yazılar

Dış Mimar mı ? İç Mimar mı?

Sanırım bütün meslektaşlarımın yaşadığı en büyük kabus Mimar olduğunu söyledikten sonra gelen soru …

Dış Mimar mı İç Mimar mı?…

Her seferinde ama neden! demek istediğim ama karşı tarafı incitmemek adına sabırla cevap verdiğim bir soru bu. Çoğu zaman “Mimar”ım diye cevaplamamın da yeterli olmadığı, ama hangi mimar diye tekrar eden bir kabus.

1991 yılında başladığım İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi eğitimimde; Mimari Proje, Uygulama Projesi, Yapı Statiği ve Yapı Bilgisi, Çağdaş Mimarlık, Rölöve ve Restorasyon, Şehircilik, Temel Tasarım ve Plastik Sanatlar, Mimarlık Tarihi gibi dersler alarak mezun oldum. Aslında şanslı olduğumu düşünüyorum, çünkü “Mimarlık” mesleği proje, şantiye, satış gibi farklı konularda çalışma olanağı veriyor. Bana kalırsa her mimarın yolunu kişisel tercihleri ve yetenekleri çiziyor. İç mimariye yönelebilir, Şehircilikte uzmanlaşabilir, sadece Mimari Proje veya Şantiye Mimarı olabilir, Satış sektörüne de geçiş yapılabilir. Ben çoğu seçeneği denedim ve her birinde edindiğim tecrübeleri harmanlayarak şu an hem mimari hem de iç mimari alanda hizmet veriyorum. Zaten her zaman çok seçenekli olmaktan yana olmuşumdur, mutlaka B ve C planlarım hep aklımda hazırdır.

2002 yılında benim okulum İ.T.Ü. İç Mimarlık Lisans eğitimine başladı, bundan önceki yıllarda sadece farklı kurslarda İç Mimarlık eğitimi veriliyordu. Dolayısıyla benim yaş grubumdakilere mümkünse bu sorunun sorulmaması özel ricamdır. Mantıklı düşünecek olursak, üniversitelerde Dış Mimarlık diye bir bölüm olmaması sebebiyle böyle bir mesleğin de var olmaması kadar doğal bir durum yoktur.

Sevgilerimle,

“Sadece Mimar” Banu Altay

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: