Dergi Yazıları

Mag – Aralık 2018

arda sayıner mag dergi blog

2019’da Evlerde Ekose Daha Çok Olacak

Türkiye ve Orta Doğu’daki prestij projeleriyle tanınan Mimar Banu Altay, İskoçlar’a özgü ekose kumaşların 2019’da ev dekorasyonunda trend olacağını söyledi.

Dünya mimari trendlerinin Türkiye’de ve Orta Doğu’daki başarılı uygulayıcılarından olan Sia Moore Mimarlık Ofisi’nin Kurucu Ortağı Mimar Banu Altay tarihte İskoçya’da dondurucu soğuklardan korunmak için üretilen ekose kumaşların 2019’da trend olacağını belirtti.

Altay: “Zamanla İskoç klanlarının simgesi haline gelen ekose kumaşlar, renk ve dokuma türüne göre statüsü simgesiydi. Ekose kumaşa ait en eski örnek ise; 3000 yıl öncesine ait olup 1985 yılında Arkeolog Doklun Kamberi tarafından, Çin’in batı bölgesindeki Çerçen ilçesinde yapılan kazıda bulundu. 19. Yüzyılda ise, moda dünyası dahil olmak üzere tasarımın birçok alanında popülerliğini kaybetmedi. Günümüzde ise evlerimize daha sık girmeye aday” dedi.

Sıcak ve doğal ev ortamı sağlamak adına ekose kumaşların kullanılabileceğini belirten Banu Altay; “ekose desenli ev dekorasyon örnekleri, genel olarak daha rahat, sıcak ve huzurlu bir ortam hissi yaratıyor. Her alanda olduğu gibi yine ekose kullanımında da abartıya kaçmamak en güzeli. Belirli alanlarda, öne çıkarmak istediğiniz tasarımlarda ekose desenleri tercih edebilir ve fark yaratabilirsiniz. Tek bir koltuk, sandalye, puf veya yastıklarla ekoseyi ev ortamına dengeli bir şekilde yayabilirsiniz.

Aslında ekose oturma odalarında koltuk takımları, koltuk şalı ve koltuk örtülerinde sıkça gördüğümüz desenler. 2019’da ise, ekosenin kullanım alanlarının ev içinde artacağını göreceğiz. Masa örtüleri, nevresim takımları, perde ve hatta duvar kağıdı olarak karşımıza bu tarihi desen daha çok çıkacak’’ diye konuştu.

You Might Also Like...

No Comments

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    %d blogcu bunu beğendi: